Právě probíhá exkluzivní výprodej starších kolekcí!

Proč si mám koupit oblečení z merino vlny?

Ahoj,

já jsem Míša a ráda ti vysvětlím v čem je merino vlna dobrá a proč se vyplatí mít funkční oblečení z merino vlny ve svém šatníku. 

 

Proč vlastně je dobré to tričko mít?

 • Je to tričko, ať už s krátkým nebo s dlouhým rukávem, které ti nebude ležet v šuplíku. Budeš se těšit, až si ho budeš moct zase obléknout.
 • Díky tričku z merina nebudeš muset řešit oblečení při své cestě – ať to bude vycházka, trénink nebo trek okolo Česka. Bude ti příjemně i když půjdeš do kopce a nebo z kopce, ať se zpotíš, zmokneš a nebo bude pařák!

 

Merino vlna a její vlastnosti:

 • Je to funkční materiál. Tzn. že odvádí pot od těla, je prodyšný a skvělý na sport (to je klasika u funkčního prádla a to co od něj očekáváme). Merino jde ale ještě dál…
 • Už při zkoušení a prvním oblečení budeš cítit tu jemnost a příjemný pocit tepla nebo chladivosti u triček s tencelem. Už během okamžiku budeš vědět, že je to extra příjemný materiál, který je na těle super a nebudeš si chtít tričko sundat. 
 • Merino skutečně rychle odvádí pot či jinou vlhkost od těla. Díky termoregulaci se v merinu ale celkově potí člověk o dost méně a když už se zpotí, tak je skvělou vlastností merina, že když je mokré, tak na těle nestudí! Řekneš si, že ti studění nevadí? Například když se na biku chceš zastavit v hospodě na oběd a tvé funkční propocené oblečení studí, tak člověk může i na obědě dost vymrznout. To se ti v merinu nestane! 
 • V merinu se nedrží bakterie, které způsobují zápach potu. To je obrovský bonus merina. Člověk, který ho nosí, totiž skutečně nesmrdí potem. Prádlo z merina je doporučováno na dlouhodobé treky, protože ho můžeš nosit skutečně dlouho a nebudeš smrdět. Sami jsme to zkoušeli – teda naši chlapi.. Můj táta vydržel nosit jedno triko 3 týdny a pak už jsme mu ho sami vzali a vyprali, protože nám to jako výsledek testu přišlo dostatečně uspokojivé.
 • Merino je termoregulační. Tzn. že se umí přizpůsobit tělu a jeho potřebám. Doslova to znamená, že když je ti zima, tak bude hřát a když ti bude vedro, tak bude chladit. Samozřejmě je potřeba mít na sobě ten správný druh oblečení pro dané období.
 • Merino chrání tělo před UV zářením. Takže tě chrání před spálením na sluníčku.
 • Merino je přírodní vlněné vlákno, je ekologické a dokonce kompostovatelné.

 

 

Výhody merina:

 • Hřeje
 • Termoreguluje
 • Nesmrdí
 • Nestudí
 • Můžeš ho nosit dlouho
 • Chrání před UV zářením
 • Je to velmi příjemný materiál

Nevýhody merina:

 • Životnost
 • 4% lidí škrábe
 • Je návykové
 • Cena

Životnost merina

Když je merino tak drahé, vydrží mi až nadosmrti? Budu upřímná a napíši pravdu - s největší pravděpodobností nevydrží. Je to přírodní vlněné vlákno a to má svou životnost.  Správnou údržbou ale jeho životnost můžete výrazně prodloužit!

Údržba není složitá

Stačí, když budeš merino prát v pračce na vlněný program a s pracím prostředkem určeným na vlnu s lanolinem a obsahujícím silice. Lanolin pro obnovení funkčnosti merinového vlákna a silice (např levandule a nebo cedr) proti molům. Ještě je důležité zmínit, že merino se v žádném případě nesmí prát s aviváží. Při prudkých změnách teplot vody se může vlna srazit! Nedoporučovala bych ho ani dávat do sušičky.

Škábe?

Pro lidi s extra citlivou pokožkou může být merino vlna nepříjemná a tzv. škrábat. Naštěstí je to velmi malé procento z nás. V takovém případě bych doporučila od Devoldu řadu Duo Active – je určena pro „škrábavce“ kdy na těle je syntetika a zbytek je merino a skvěle to funguje i bez škrábání.  Kdybys už doma měl/a nějaké merino a škrábalo tě, zkus je dát na ruby do pračky se starými riflemi (starými proto, aby nebarvily). Ty rifle v pračce operou vystupující vlákna vlny a škrábaní by mohlo přestat. Rozhodně nepoužívej aviváž. Merino by se vysušilo, popraskalo a udělalo dírky.

Cena

Cena oblečení z merina je vyšší. Vím to. Ale taky vím, že je to něco za něco a že se vyplatí do merina investovat. Všechny firmy, jejichž oblečení prodáváme, dbají na správné zacházení s merino ovečkami, vybírají nejlepší vlnu a zpracovávají ji za důstojných pracovních podmínek a co nejlépe, tak aby zákazník vždy dostal hodnotný produkt, který si zaslouží a zaplatí. V základní surovině jsou veliké rozdíly a je na konečných výrobcích znát, jak ta každá ovečka žila a jak byla spokojená. Devold, Icebreaker i Bergans dávají veliký důraz právě na prvotní výběr chovatelů oveček a tím vlnu, kterou používají. Merino vlny jsou omezené zdroje a je to vzácná surovina. Její zpracování je technologicky náročné a výrobci musí dodržet přesný postup, aby tričko, které nakonec budeš nosit bylo kvalitní, bezchybně zpracované a dlouho ti vydrželo.  Naše firmy toto všechno vědí a dodržují to. My zase víme, že ti prodáváme kvalitní oblečení a když o něj budeš správně pečovat, vydrží ti na dlouhá léta!

 

Doufám, že jsem ti pomohla a kdyby ses nedozvěděl/a odpovědi na všechny své otázky, tak mě klidně zavolej a probereme to - 777 88 25 37. 

Pa Míša