Právě probíhá exkluzivní výprodej starších kolekcí!

Jak nosit oblečení z merino vlny?

Merino oblečení nos přímo na tělo a kdykoli je to ti příjemné. Původně bylo prezentováno jenom jako funkční a sportovní oblečení, ale dneska už se ví, že merino je příjemné mít na sobě kdykoli. I výrobci už vyrábějí oblečení na denní nošení, což je skvělá zpráva. Nos ho vždycky, když na to budeš mít chuť. Já už si neumím představit, že bych na sobě neměla mikinu nebo svetr z merina. Ten materiál je tak jemně hřejivý, že to zkrátka dělá můj den a pocit pohodlí a bezpečí

Říkáš si, že v létě přeci nechceš, aby tě merino hřálo. To je jasný. Taky jsem si nejdřív říkala, že merino v létě nemůže fungovat a na truc jsem si vzala kraťasy z merina a rovnou k moři. Těšila jsem se, jak dokážu, že v tom je vedro a kraťasy prodávat nebudeme. No a dopadlo to tak, že už žádné jiné kraťasy nosit nechci, protože ty z merina jsou prostě nejpříjemnější. O jejich rychleschnoucí schopnosti a politím v restauraci ti povím až příště :-D

Letní trička jsme zase testovali na Zbyňkovi - je spíš potivější typ a v parnech a bavlněných tričkách to není moc dobré. Tak jsem mu jednou na teplickém Horolezeckém festivalu (jezdíme tam každoročně prodávat oblečení) vnutila merino triko. Pamatuji si,že bylo strašné vedro a že tričko bylo cihlové. Když jsme se večer po celém dni zase setkali, tak byl nadšený a zrovna si vzal další dvě třička, aby měl v čem do konce fesťáku chodit, že ano..  Od té doby má ve skříni svůj komínek merino triček a jiná už nenosí - alespoň máme co mu dávat k svátkům a narozeninám :-)

Co se týče velikostí, tak Devold i Icebreaker většinou odpovídají klasické konfekční velikosti. To znamená, že když normálně nosíš Mko, tak i tady ti bude Mkové tričko. Často dávam při prodeji za příklad Zbyňka, který je 185 cm vysoký a má cca 88 kg a je typicky Lkový. Já jsem zase Mková - 165 cm a 65 kg. Kdybys potřeboval/a poradit s výběrem velikosti, neváhej nám zavolat a nebo napsat. Rádi ti poradíme. 

Další vychytávkou je vrstvení merina. Čím víc vrstev máš, tím víc gramů merina máš a tím víc to hřeje! Ale zárověň si můžeš snadno sundávat vrstvy, když je ti teplo a tím snižovat gramáž. 

Jak se náš vyznat v gramážích? 

  • 130 až 150 g/m2 je tenká letní vrstva - přímo na tělo, může být volnější a s chladivým efektem (tencel)
  • 190 až 200 g/m2 je první zimní vrstva - ideálně tričko s dlouhým rukávem přímo na tělo, jako základní zimní vrstva
  • 210 až 235 g/m2 je první zimní velmi teplá vrstva a zároveň také jako druhá vrstva na jakékoli vrstvení
  • 250 až 300 g/m2 je druhá zateplovací zimní vrstva
  • vyšší gramáže jsou velmi teplé a zateplovací 2 až 3 vrstvy

 

A to stojí fakt za to, když je to merino triko tak drahé?  

Stojí! Jako fakt! Dokonce si myslím, že je trochu návykové. Jakmile okusíš pohodlnost merina, tak představa syntetického trička na těle už není tak uspokojivá. Merino oblečení tak nikdy neleží na dně šuplíku. Je to kousek, který vždycky hledáš v komínku, aby sis ho už mohl/a obléknout. Ta hřejivost a příjemné obejmutí.. Zárověň se můžeš spolehnout, že nebudeš zpocený/á. Je to nejlepší materiál. Jsem moc ráda, že si to uvědomili i výrobci a začali vyrábět i každodenní oblečení a nejen na extrémní sportovní zátěže. 

Co když to koupím a nebude se mi to líbit, nebo mi to nebude sedět a nebo to bude škrábat? 

  • Když si u nás koupíš jakékoli oblečení, které se ti nebude líbit, tak ho samozřejmě můžeš vrátit a my ti pošleme zpět tvé peníze. To je jasné. 
  • A když tě bude merino škrábat (to se taky může stát - říká se, že 4% lidí jsou "škrábavci"), tak ho samozřejmě můžeš taky vrátit. Ale například Devold už na to myslí a má řadu Duo Active, která je dvouvrstvá a ve styku s tělem je syntetika, ale hlavním materiálem oblečení je merino vlna. Tato řada je velmi oblíbená a funguje skvěle! 

Je těžké o merino pečovat? 

Podlě mě není. Stačí si koupit speciální gel s lanolinem a prát ho v pračce na program na vlnu. To je celé!  Je pravda, že se nesmí prát v aviváži, sušit v sušičce a nebo prát na vyšší teplotu! Myslím si, že to jde jednoduše pohlídat a realizovat :-)

 

Názor Míši a Zbyňka: 

Denně hledáme možnosti merina a testujeme ho v běžném životě  nebo při sportovních výkonech. Baví nás to. Baví nás hledat naše hranice a baví nás mít při tom na sobě merino a objevovat zárověň i hranice merino vlny. Zatím jsme ve většině případů překvapeni, jak se umí vlna na těle skvěle přizpůsobit stavu a výkonu těla a pomoc nám tak být v pohodě, v teple a chráněni.